Knihy/historické

Recenze: Pokání

1. února 2012 v 18:59 | Wendulka
Název: Pokání
Originální název: Atonement
Autor: Ian McEwan
Překlad: Marie Válková
Nakladatelství: ODEON (v originále Jonathan Cape)
Ro vydání: 2003 (v originále 2001)
Klíčová slova: drama, meziválečné, romatické, psychologické
Počet stran: 325
Vydání: první

Reakce po dočtení: dost dobré
Věta nebo slovo vystihující knihu: Všichni mají svá tajemství!

Každý má v hloubi duše tajemství, které nechce, aby kdy vyšlo na povrch. Ne vždy to ale jde a někdy nám i sama svědomí našeptává, že to, co jsme udělali není sprváné. A pak musí přijít Pokání...

Třináctiletá Briony Tallisová je obyčejná dívka. Žije v Anglii v roce 1935. Jejím velkým snem je, stát se spisovatelkou, ale musí překonat mnoho překážek.
V průběhu první části se seznámíme i s ostatními členy Tallisovy rodiny. Briony má také starší sestru Cecilii, která má poměr s Robbiem. Mladší sestřička je ovšem do Robbieho zamilované také, a tak s heslem "když ho nebudu mít já, tak ho nebude mít žádná" Robbieho obviní za napadení její sestřenice Loly, i když si není vůbec jistá, kdo násilník je.

V dalších kapitolách knihy postupně rozkrýváme osudy Briony, Cecilie i Robbieho. Dozvídáme se, že Robbie byl účastník druhé světové války a je zde popis jeho zážitků. Briony pracuje jako zdravotní sestra pro vojáky v londýnské nemocnici.

V poslední částí knihy se opět ocitáme v Londýně, jenomže Briony je nyní 77 let. Dozvídáme se zde i o jejím pokání, které učinila.

Musím přiznat, že začátek knihy mi připadal trochu moc zdlouhavý. Nějaké ty popisy anglického venkova, jejich domu a obyvatel by ještě celkem šly, ale popoisy pocitů, to bylo trochu horší. Každopádně jsem celkem dlouho čekala na nějakou tu "akci". Závěr knihy byl asi (co se děje týče) nejvíce bohatý. Je zde rozuzlení celého příběhu a je zajmavé číst, co vše jsou lidi schopni udělat i neudělat.

Celkově na mě kniha udělala celkem dojem, ale že by to bylo nějak extra se říci nedá.

Knize dávám 6 bodů z 10.
 
 

Reklama