Květen 2012

Recenze: R.U.R

28. května 2012 v 18:56 | Wendulka |  Knihy/klasická literatura

Název: R.U.R.
Originální název: R.U.R.
Autor: Karel Čapek
Nakladatelství: Československý spisovatel
Rok vydání: 1966 (rok 1. vydání: 1920)
Klíčová slova: drama, robot, věda, pokusy, lidé
Počet stran: 208
Reakce po dočtení: Skvěle napsaná hra od Pana spisovatele.
Věta nebo slovo vystihující knihu: Roboti!

R.U.R. aneb Rossumovi univerzální roboti. Drama o robotech a s roboty.
Vynálezce Rossum objevil způsob, jak vyrábět umělé lidi tzv. roboty. Roboti jsou využíváni jako levná pracovní síla. Jsou to umělí lidé, kteří narozdíl od lidí nepotřebují jíst, spát a nemají také žádné city.
Zpočátku se to zdá jako báječný nápad. O deset let později se ale začnou roboti bouřit a vypadá to, že chtějí ovládnout svět...
Kniha je z roku 1966, ale obálce se musí vzdát hold. Karel Čapek na přední stránce spolu s malým robotem v rukou se mi líbí a obálka mě dokázala na první pohled zaujmout a to je u knih velké plus.

Toto Čapkovo vynikající drama mi skončilo v rukou ani sama nevím jak. Útlá knížečka, z které polovinu tvoří samotné drama a druhou polovinu poté dopisy, plakáty a různé okolnosti, které vedly k napsání dramatu i reakce na něj.

Vynikající zápletka, krátké, ale výstižné dialogy a neobvyklý konec, který ne jednoho čtenáře určitě překvapí. Hlavně Čapkův jazyk je něco neuvěřitelného. Dokáže vtáhnout do děje a připadá mi dost podobný s jazykem současným. Možná je to trochu moderní myšlenkou sci-fi, kterou Čapek bezesporu použil, že je mi tato kniha tak blízká.
A abych nepěla jen chválu, tak se musím přiznat, že jsem se někdy ztrácela v dialozích a v postavách kdo je kdo (hlavně v těch mužských, protože těch ženských (přiznejme si to) tam moc není.
V celkovém hodnocení mi však kniha připadá více než dobrá.

Drama má poukázat na to, jak někteří lidé mohou být lhostejní k druhým a jít si jen za svým. Vyrábění robotů je sice fajn, ale má své následky, které mohou být pro lidstvo katastrofální. Kniha také poukazuje na to, jak se všechno za deset let dokáže změnit (ať už k lepšímu nebo k horšímu).

Už po přečtení prvních stran knih jsem věděla, že se R.U.R. zařadí mezi mé oblíbené. Jeho "nadčasovost" mě opravdu zaujala, když pomyslím, že první vydání knihy bylo roce 1920! Je to až neuvěřitelné, jak Čapek vystihl hlavní podstatu světa s roboty. Toto dílo je určitě takovým "předdílem" pro spoustu jiných literární a filmových prací 20. a 21. století.

Young blood

13. května 2012 v 23:52 | Mini267 |  MP3 - Mini267

Neviem či máte radi len komerčné piesne, ale táto ma dostala.
Objavila som ju vďaka spolužiačke.
Pripomína mi to letnú pohodu, ničnerobenie, idem si svojou vlastnou cestou.
Jednoducho mladá krv!

Všetci sme mladí a naivní,
máme určité schopnosti,
naša nálada sa neustále mení,
a nikdy nevieme, kedy tá zmena príde.

Neviem čo so sebou cez leto. Máme chuť všetko vyskúšať.
Zabávať sa, smiať sa, plakať od radosti a zažiť niečo.
Je nám jedno, kedy príde zmena, ale nech príde.
Zmena k lepšiemu.


Recenze: Škola noci 1 - Označená

1. května 2012 v 10:39 | Wendulka |  Knihy/fantasy
Název: Škola noci 1 - Označená
Originální název: House of Night / Marked
Autor: P. C. Castová, Kristin Castová
Překlad: Jana Kunová
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2010 (v originále 2008)
Klíčová slova: fantasy, upíři, romatnické, internátní škola
Počet stran: 299
Vydání: první
Reakce po dočtení: Waau aneb upíři skoro nikdy nezklamou.
Věta nebo slovo vystihující knihu: Upíři jsou všude!

Šestnáctiletá Zoey Redbirdová je normální dívka. Má svého kluka, nějaké ty problémy doma, nejlepší kamarádku a chodí na střední školu. Vše se ale jednou změní. V osudný den! V ten osudný den, kdy je Zoey označena a pomalu, ale jistě se začíná měnit v upíra. Jenže v tomto světě upíři nejsou nějakými stvůrami z jiných světů, ale upíry každý zná a každý ví, že i plno celebrit je upíry a každý to bere za normální věc.

A tak Zoey nastoupí na školu určenou pro upíří mláďata - Školu noci. Zde se ji ujímá velekněžka - Nefferet. Zoey zjišťuje, že škola pro upíří mláďata není vůbec špatná, ať už jenom proto, že se dostala pryč z domu, kde si moc nerozumí se svou matkou a svým otčímem. Zoey si ve škole najde nové přátelé, ale, jak už to tak bývá, tak se zde objeví i řada nepřátel a těmi není nikdo jiný než Dcery a Synové temnoty a jejich předsedkyně - krásná blondýnka Afrodita. Během celého roku Zoey zjišťuje, že je svým způsobem výjimečná a má znamení jako dospělý upír. Setkává se ovšem i s velkými nástrahami Školy noci a těma jest, že ne každé upíří mládě se stane upírem. Ale co se s ním stane?

Knihu napsala uznávaná spisovatelka P. C. Castová se svou dcerou Kristin, snad aby jí Kristin pomáhala vytvářet dialogy postav, které jsou ve stejném věku právě jako Kristin. I možná proto má kniha spád. Přijde mi, že se tam pořád něco děje a kdyby přece jen na nějakou malou chvíli v knížce byla nezáživná pasáž, jako třeba procházka chodbou, vsaďte se, že se určitě něco objeví a vy budete překvapeni.

Upírská tématika prostě v posledních letech boduje a autoři to vědí. Twilight ságu jsem přelouskala, a tak jsem se rozhodla přečíst si také nějakou jinou "upířinu", a tak jsem šáhla po Škole noci a musím uznat, že to nebylo vůbec špatné rozhodnutí. Vždyž je přece ohromně zajímavé, dozvědět se, jak žijí upíří mláďata (zvláště zajímnavé jsou také jejich hodiny ve škole, které se od těch našich značně liší). Knihou proplouváte společně se Zoey a ani se nenadějte a je konec příběhu a vy si říkáte, že si určitě musíte přečíst dallší díl, abystě věděli, jak to dopadne.
Knize také nechybí vtipné dialogy, ktere se opravdu někdy vážně hodí, takže se i mezi těmi pár smutnými scénami, které se zde objeví, s chutí zasmějete.

Závěrem bych ráda napsala, že už mám z knihovny půjčený druhý díl a co nevidět se na něj vrhnu, abych věděla, jak bude tato zajímavá upíří série pokračovat dále.

Knize dávám 9 bodů z 10.